نظرسنجی آنلاین

نظرسنجی آنلاین چیست؟

نظرسنجی آنلاین یک روش عالی برای جذب مخاطبان و دریافت بازخورد از آنها است. در گذشته نظرسنجی‌ها به صورت چاپی در اختیار افراد قرار می‌گرفت و از آن‌ها خواسته می‌شد به آن پاسخ دهند اما امروزه با پیشرفت فناوری و حذف عناصر دستی‌، نظرسنجی‌های آنلاین‌ صورت گرفته است که در این روش دریافت بازخورد بسیار آسان‌تر و سریع‌تر شده است. به عنوان یک مالک SMB، احتمالاً می‌دانید که نظرسنجی‌ها یکی از موثرترین ابزارها برای به دست آوردن بازخورد مشتری هستند. با این حال، ایجاد و توزیع آنها می‌تواند یک چالش کاملاً متفاوت باشد.

بدون نرم افزار مناسب، تیم شما ممکن است روزها و حتی هفته‌ها را صرف تلاش برای تولید یک نظرسنجی کامل کند. حتی در آن صورت ممکن است کیفیت و قالب بندی پرسشنامه دست ساز شما با استانداردهای صنعت شما مطابقت نداشته باشد. در عوض تیم شما به یک ابزار ایجاد نظرسنجی نیاز دارد که بتواند به آنها کمک کند تا یک حلقه بازخورد موثر تنظیم کنند. خبر خوب این است که تجارت شما برای استفاده از این نرم افزار نیازی به صرف هزینه ندارد.

نظرسنجی آنلاین

انواع نظرسنجی

داده ها و اطلاعات مربوط به تحقیقات بازار و نظرسنجی‌ها از دو طریق به دست می‌آیند:

 حضوری

آنلاین یا الکترونیک

 نظرسنجی حضوری:  نظرسنجی حضوری را نظرسنجی شخصی یا  Face-to-Face نیز می‌نامند. وقتی که جمعیت هدف خاص مورد بررسی باشد و برای کشف پاسخ نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و عمیق‌تر داشته باشیم از این نوع نظرسنجی استفاده می‌کنیم.

 نظرسنجی الکترونیک: نظرسنجی الکترونیک، در تحقیقات بسیار مهم است و اساسا همان نظرسنجی آنلاین است.

نظرسنجی آنلاین چیست؟

نظرسنجی آنلاین نوعی نظرسنجی است که در آن شرکت کنندگان پاسخ‌ها را از طریق اینترنت می‌دهند، به طور معمول با مجموعه‌ای از سوالات در یک صفحه وب روبرو هستند و سوال‌ها را در همانجا پاسخ می‌دهند. سازنده نظرسنجی آنلاین می‌تواند آن را برای پاسخگویی به همه باز نگه دارد یا تنها گروه منتخبی از افراد را برای پاسخگویی انتخاب کند. نظرسنجی‌های آنلاین گزینه‌ای انعطاف پذیر و راحت هستند و برای شناخت افکار عمومی به وقت کمتری نیاز دارند. نظرسنجی‌های آنلاین رایگان، بسیار آسان و در عرض چند دقیقه قابل انجام هستند!

نظرسنجی‌های آنلاین به ابزاری پیش فرض برای بسیاری از محققان بازار تبدیل شده است. این دلیل خوبی دارد. اغلب اوقات سهولت دسترسی به استفاده از نظرسنجی.های آنلاین به خودی خود مسائلی را ایجاد می.کند. در ادامه مزایا و معایب این روش تحقیق بازار را برجسته می‌کنیم.

مزایای نظرسنجی آنلاین

قیمت: استفاده از پرسشنامه‌های کاغذی علاوه بر تهیه کاغذ زمان زیادی را برای ثبت اطلاعات و تحلیل داده‌ها به پرسشگر تحمیل می‌کند در حالی که نظرسنجی آنلاین این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 افزایش دسترسی: نظرسنجی‌های آنلاین برای بیشتر مخاطبان هدف قابل دسترسی است.

 دسترسی ارزان به سرویس‌های نظرسنجی: پنل‌های آنلاین موجود بیشتر از هر زمان دیگری کیفیت دارند و دسترسی ارزان به بسیاری از افراد واجد شرایط را ارائه می‌دهند.

 راه اندازی آسان: اگرچه گاهی اوقات از این سرویس سواستفاده می‌شود اما واقعیت این است که ابزارهای زیادی وجود دارند که تنظیم نظرسنجی‌های آنلاین را ساده می‌کنند و در صورت استفاده مناسب بسیار عالی هستند.

 افزایش میزان دریافت پاسخ نامه: نظرسنجی‌های آنلاین را می‌توان از طریق کانال‌های آنلاین مختلف (به عنوان مثال وب، تلفن همراه و ایمیل برای محیط‌های خرده فروشی و غیره) استفاده کرد و معمولاً هیچ محدودیت جغرافیایی مبتنی بر هزینه وجود ندارد، لذا نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه بیشتر خواهد شد.

 ورود داده‌ها و پردازش داده‌ها به صورت اتوماتیک: این نظرسنجی از اتوماسیون خودکار برای داده‌ها (به عنوان مثال ورودی، مدیریت، تجزیه و تحلیل، گزارش و غیره) استفاده می‌کند.

 پشتیبانی از طراحی انعطاف پذیر: صفحات پرسشنامه می‌تواند با فرمت‌های مختلفی طراحی شود تا از یکنواختی آن کاسته شده و به جذابیت آن افزوده شود.

معایب نظرسنجی آنلاین

کانال‌های انتخاب شده ضعیف می‌توانند منجر به داده‌های مغرضانه، نرخ پاسخ پایین و تعداد زیادی از مسائل بالقوه دیگر شوند.

شرکت کنندگان نسبت به سایر روش‌های تحقیق کمتر درگیر نظرسنجی می‌شوند.

درخواست‌های مکرر برای تکمیل نظرسنجی توسط شرکت کنندگان آزار دهنده تلقی می‌شود، بنابراین می‌تواند برای یک تجارت نتیجه معکوس دهد.

تا زمانی که از ابزار تأیید هویت استفاده نشود، نمی‌توان فهمید که آیا پاسخ‌دهنده، شخص مناسبی است (به عنوان مثال می تواند یکی از اعضای خانواده، دوست و غیره باشد) یا اینکه یک شخص چندین پاسخ ارسال کند.

چرا نظرسنجی آنلاین رایگان ایجاد کنیم؟

 

۱- داده‌های زیادی را با منابع کمتر جمع آوری می‌کنید

نظرسنجی‌های آنلاین یکی از سریع‌ترین روش‌های جمع آوری بازخورد و نظر هستند. برای ایجاد یک نظرسنجی آنلاین فقط چند کلیک طول می‌کشد. در مقایسه با سایر روش‌های تحقیق در بازار، نظرسنجی‌ها داده‌های زیادی را در منابع بسیار کم جمع آوری می‌کنند. بعلاوه، به دلیل عدم ورود اطلاعات در زنجیره‌ای از مراحل احتمال کمی وجود دارد که اشتباه ورودی و بی‌دقتی صورت بگیرد.

 ۲- فوراً بازخورد را دریافت می‌کنید

نظرسنجی‌های آنلاین به شما کمک می‌کنند برای هر ایده یا رویدادی، بازخورد سریعی دریافت کنید. بنابراین می‌توانید تصمیماتی بگیرید که با داده‌های قوی پشتیبانی می‌شوند. این کار احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد و اقدامات آینده شما را استراتژیک می‌کند. برنامه نظرسنجی آنلاین همچنین می‌‌تواند بازخورد را در زمان آزمایش جمع آوری کند. از داده‌های جمع آوری شده می‌توان برای تهیه گزارش، تجزیه و تحلیل و بهبود ارائه خدمات در زمان واقعی استفاده کرد. هنگامی که یک نظرسنجی آنلاین رایگان ایجاد می‌کنید، به مخاطبان خود اعلام می‌کنید که به نظرات آن‌ها گوش می‌دهید و نظرات آنها مهم است. بسته به پیکربندی، نظرسنجی‌های آنلاین می‌توانند نتایج فوری را به پاسخ دهندگان ارائه دهند.

 ۳- به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید

نظرسنجی آنلاین به لطف اینترنت، به راحتی توزیع می‌شود و افراد به آن پاسخ می‌دهند. ممکن است شما کارمند مستقر در کالیفرنیا باشید، اما با برنامه نظرسنجی آنلاین می‌توانید به مشتریان خود مستقر در نیویورک یا هر جای دیگر کره زمین دسترسی پیدا کنید.

 ۴- توزیع و پاسخگویی آن آسان است

نظرسنجی‌های آنلاین می‌توانند از طریق وب سایت، رسانه‌های اجتماعی، تلفن‌های هوشمند، کد QR یا ایمیل توزیع شوند. برای قرار دادن آنها در وب سایت، فقط به تعبیه یک قطعه کد احتیاج دارد. اشتراک در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از ابزار نظرسنجی آنلاین بسیار ساده‌تر است فقط کافیست روی یک دکمه کلیک کنید و پیام خود را ارسال کنید. نظرسنجی‌های رایگان آنلاین شامل یک سوال است که می‌تواند یک سوال تک گزینه‌ای یا چند گزینه‌ای باشد. پاسخ دادن به یک سوال چند ثانیه طول می‌کشد بنابراین نیازی به تلاش زیاد پاسخ دهنده نیست.

 ۵- تجزیه و تحلیل آن آسان است

بیشتر ابزارهای نظرسنجی آنلاین به شما امکان می‌دهند داده‌ها را به صورت نمودار، نمودار میله‌ای، نمودار دایره‌ای و موارد دیگر ارائه دهید. می‌توانید نتایج نظرسنجی‌های مختلف را مقایسه کنید تجزیه و تحلیل متن را انجام دهید و فیلترهایی ایجاد کنید. این در مورد به اشتراک گذاشتن نتایج با اعضای تیم شما بسیار سریع عمل کرده و در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند، بنابراین این ویژگی دلیل دیگری است که چرا نظرسنجی‌های آنلاین یک انتخاب عالی برای کسب وکار است.

نظرسنجی آنلاین رایگان

در چه مواردی می‌توانید از نظرسنجی‌ آنلاین رایگان استفاده کرد؟

در زیر برخی از موارد معمول استفاده از نظرسنجی آنلاین برای جمع آوری نظرات و بازخورد آورده شده است.

ورزش

افراد بسیاری عاشق ورزش هستند و تمام مسابقات ورزشی را دنبال می‌کنند بنابراین، سازمانها می‌‌توانند از رویدادهای ورزشی استفاده کنند تا با مخاطبان خود درگیر شوند و تصمیمات شغلی بگیرند.

 مثال: در طول مسابقات فیفا، شرکت‌هایی مانند نایک و آدیداس می‌توانند در وب سایت‌ها و سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی خود مانند فیس بوک و توییتر نظر سنجی کنند تا برنده جام را پیش بینی کنند. چنین تاکتیک‌هایی واقعاً می‌تواند به مشاغل کمک کند تا با مشتریان خود درگیر شوند و رابطه خوبی با آنها برقرار کنند.

 دوره‌های آموزشی

وب سایت‌های گسترده دوره‌های آنلاین، موسسات دانشگاهی و دانشگاه‌ها می توانند یک نظرسنجی آنلاین سریع انجام دهند تا بفهمند آیا دانشجویان از برنامه درسی و البته به طور کلی شیوه درسی راضی هستند.

 مثال: مثلاً موسسات می‌توانند برای همه دانشجویانی که دوره “آموزش پیشرفته فتوشاپ” را خریداری کرده‌اند یک نظرسنجی برگزار کند و بفهمد که آیا این دوره را دوست دارند یا خیر و بنابراین فروش آنها را پیش بینی کنند.

 وبلاگ نویسی

اگر وبلاگ می‌نویسید و دوست دارید از خوانندگان خود در مورد کیفیت محتوای خود یا نظر عمومی خوانندگان خود بازخورد بگیرید می‌توانید نظرسنجی ایجاد کنید و لینک نظرسنجی را در وبلاگ خود ارائه دهید. این به شما امکان می‌دهد بازخورد مخاطبان را جمع آوری کرده و حتی محتوای جذاب‌تری را برای خوانندگان خود ایجاد کنید.

 شبکه‌های اجتماعی

اگر یک کانال رسانه‌های اجتماعی مانند youtube یا instagram را اجرا می‌کنید و می خواهید بازخورد مخاطبان را جمع آوری کنید. مشابه مثال وبلاگ فوق می‌توانید با ایجاد نظرسنجی مخاطبان / طرفداران خود را درگیر تصمیم گیری درباره ویدیوی بعدی یا بازخورد کلی درباره ویدیوهای فعلی خود کنید. شما می‌توانید با نوع نظرسنجی‌های خود خلاق باشید!

ویژگی‌های نظرسنجی آنلاین خوب

 

سوالات درستی را بیان کنید

اگرچه تعریف “درست” ذهنی است، اما بهترین روش کلی این است که از پرسیدن سوالات حساس پرهیز کنید (سوالاتی که ممکن است به احساسات یا عقاید مذهبی کسی آسیب برساند). از کلماتی استفاده کنید که معنی را به وضوح منتقل کنند. سوالات نظرسنجی را به گونه‌ای بیان کنید که اطلاعات دقیق و مورد نیاز شما را استخراج کرده و از احتمال پاسخ مبهم جلوگیری کند. گزینه‌ها نیز باید به طور متقابل از هم جدا باشند. در صورتی که فکر می‌کنید پاسخ دهنده نمی‌تواند پاسخ شفافی را انتخاب کند، گزینه‌ای را بیان کنید تا عدم قاطعیت خود را بیان کند. از کلمات اختصاری ناشناخته استفاده نکنید.

 با مخاطب ارتباط برقرار کنید

یک نظرسنجی آنلاین خوب باعث جلب توجه مخاطبان می‌شود. ظاهر و احساس نظرسنجی آنلاین را طوری طراحی کنید که برای مخاطبان جلب توجه کند. پاسخگویی باید تجربه‌ای بی‌دردسر و سرگرم کننده باشد. نظرسنجی‌های آنلاین خوب در مورد طرح‌های جدید مانند آموزش، برنامه‌های سلامتی و تندرستی و موارد دیگر ایده می‌گیرند. اغلب آنها همچنین URLهای خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که خواناتر و معنی دارتر باشند. چنین URLهایی اگر به صورت متن ساده از طریق ایمیل به اشتراک گذاشته شوند کاربر پسند هستند.

 سوالات خوب و هدفمند باشد

نظرسنجی‌های آنلاین باید در مکانی نمایش داده شود که برای همه دستگاه‌ها به راحتی در دسترس، قابل توجه و پاسخ‌دهی باشد. بهترین راه برای دریافت پاسخ بیشتر به نظرسنجی‌های آنلاین رایگان قرار دادن آنها در وب سایت است.

 

به خوبی توزیع شده باشد

راه عالی دیگر برای به دست آوردن مخاطبان بیشتر به اشتراک گذاشتن نظرسنجی‌های آنلاین در شبکه‌های اجتماعی در زمان اوج استفاده است. اعتقاد بر این است که اشتراک نظرسنجی‌های آنلاین رایگان از طریق چنین سیستم عامل‌هایی میزان پاسخ را افزایش می‌دهد. مردم اوقات فراغت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند و از این رو بد نیستند به سوالی پاسخ دهند که فقط به چند کلیک نیاز دارد.

 به مخاطبان انگیزه دهید

یکی دیگر از راه‌های جلب نظرسنجی آنلاین خوب و جلب توجه مردم و پاسخ دادن به آنها، ارائه انگیزه است. جدا از رایگان بودن آن که به خودی خود انگیزه‌ای برای مخاطبان است شما می‌توانید کوپن‌های هدیه ارائه دهید مثلاً برای اولین شخصی که به سوال نظرسنجی پاسخ می‌دهد.

نظرسنجی‌های استاندارد

در همه جا پنج نوع نظرسنجی استاندارد وجود دارد: 

  • چند گزینه‌ای: همانطور که از نام آن برمی‌آید، پاسخ دهنده در این دسته از سوالات می‌تواند پاسخ مورد نظر خود را از میان چندین گزینه انتخاب کند که در دسته بندی‌های مجزا، اما مرتبط قرار دارند.
  • سوالات باز: این نوع از پرسش‌ها به بررسی جنبه‌های عمیق و کیفی مورد یا موضوع خاصی می‌پردازد و فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا به صورت جزئی‌تر پاسخ دهند.
  • سوالات دو‌بخشی: سوالات دو‌بخشی عموما سوالاتی هستند که پاسخ آنها در “بله” یا “خیر” خلاصه می‌شود.
  • ترتیب رتبه: در سوالات رتبه بندی محصول یا برند در گزینه‌های پیوسته رتبه بندی می‌شود. اغلب از مقیاس‌های رتبه‌بندی به‌منظور سنجش جهت و شدت نگرش‌ها استفاده می‌شود.
  • تصویر قابل کلیک

 

هر یک از این نظرسنجی‌ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: مواردی که اجازه پاسخگویی به پیام‌های متنی و پیامکی را می‌دهند و نظرسنجی‌هایی که فقط امکان پاسخ دهی به وب را دارند.

سایت نظرسنجی آنلاین

سرویس‌های نظرسنجی آنلاین زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند یک نظرسنجی فوق العاده را انجام دهید. وقتی نوبت به ابزار نظرسنجی آنلاین می‌رسد، می‌توانید مسیر رایگان یا پولی را انتخاب کنید. اگر فقط می‌خواهید یک تحقیق درباره مخاطبان انجام دهید، باید با سرویس‌های نظرسنجی رایگان کار کنید که به صورت آنلاین در دسترس هستند. برخی از نظرسنجی‌های آنلاین معروف عبارتند از: